Hogyan változtass életmódot?

Moving room

Tavaszi fáradtság

Valóban létezik? Mit tehetünk ellene?

2021. március 10. - Csányi Zsófia

Tavasszal ébred a természet, mi mégis téli álmot aludnánk?

Tavasszal éreznünk kellene, hogy újra éled a természet és ez ránk is hatással van, feltölt energiával, ám lehetséges, hogy bágyadtak, inkább aluszékonyak vagyunk.

Van aki fejfájásról, ingerlékenységről, frontérzékenység, szédülés, ízületi fájdalmak és egyfajta motiválatlanságról számol be.

Ez lenne a tavaszi fáradtság?

Valóban arra mutat minden jel. De nem kell megijednünk, ez nem betegség, hanem a szervezet normális reakciója, amikor is téliről átvált tavaszi üzemmódra.

pexels-acharaporn-kamornboonyarush-1028741.jpg

Mitől alakul ki a tavaszi fáradtság?

A hormonháztartásunkban különböző folyamatok játszódnak le, mint például az alvási hormon, a melatonin és a boldogság hormon, a szerotonin szintjének szezonális ingadozása okozza.

Télen a nappalok rövidebbek, kevesebb napfényhez jut a szervezetünk, így fokozódik a melatonin képződés és ezáltal megnő az alvásigény is. Tavasszal ez csökkent és átmeneti zavart okoz az alvás-ébrenlét ciklusában.

A szerotonin képződését a fény fokozza. A tél végével a szervezetben szerotonin hiány alakul ki, amely a tavaszi napsütés hatására fokozatosan pótlódik.

Amikor tavasszal a nappalok hosszabbá válnak, a szervezet ehhez igazítja a hormonok szintjét és több endorfin, tesztoszteron és ösztrogén szabadul fel. Ez megterheli a testet, így érezhetünk fáradtságot.

A tavaszi kiszámíthatatlan, változó időjárás is hozzájárul ahhoz, hogy így érezzünk, hiszen ahogy hőmérséklet emelkedik, a vérnyomás csökken, mert az erek kitágulnak.

Fontos, hogy a téli táplálkozásunk lehet kalóriadúsabb, a nyárhoz képest nehezebb ételeket – több zsírt, szénhidrátot - fogyasztunk és esetleg kevesebb friss gyümölcsöt, zöldséget. Ez is fokozza a fáradtság érzését. Az ilyen táplálkozás által kialakulhat vitamin és ásványi anyag hiány, amely szintén vezethet fáradtság érzéshez.

pexels-andrea-piacquadio-3756168.jpg

Mégis mivel előzhető meg?

  • Mozogjunk! Fussunk, kerékpározzunk, de jót tesz a séta is. A rendszeres testmozgás erősíti az izmainkat, az immunrendszerünket, egyszóval a szervezetünket és a stresszválaszban részt vevő anyagokat (szerotonin) is termeli. Endorfin is felszabadul, így jobb lesz a közérzetünk.
  • Érdemes minél több gyümölcsöt, zöldséget, tejterméket fogyasztani. A bennük lévő vitaminok és ásványi anyagok, nyomelemek így pótolhatók. A probiotikus joghurtok speciális élőflórát tartalmaznak, segítik a bélrendszer működését. Étrend kiegészítőket is választhatunk, érdemes B-vitaminokat pótolnunk, különböző nyomelemek (réz, jód, szelén, foszfor, vas, mangán) mellett.
  • Testünk 60% víz. Érdemes több folyadékot fogyasztanunk, hiszen a víz oldja a téli hónapokban a szervezetünkben felhalmozódott hulladékanyagot, így ezek eltávolíthatók.
  • Érdemes reggeli váltózuhany használni felfrissítésként. Először kellemes hőmérsékletű vízzel kezdjük, majd folyamatosan hűtsük. Ezt ismételjük meg 3x.

 

Forrás: webbeteg.hu

A bejegyzés trackback címe:

https://movingroom.blog.hu/api/trackback/id/tr5716454784

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása