A saját céljaink eléréséhez hatékony tervezés szükséges. Azonban a (ön)megvalósítás folyamatában számos láthatatlan akadály létezhet, amelyek miatt az mégsem sikerül elérnünk a céljainkat és a teljes potenciálunkat.
Nézzük pár gyakori példát erre:
- Lehetséges, hogy vannak korlátozó gondolataink és negatív hiedelmeink. Ez lehet például alacsony önértékelés, félelem a kudarctól vagy a bizonytalanság érzése. Ezeknek sokszor nem is vagyunk tudatában, tehát ez a tudatalatti működése és csak azt vesszük észre, hogy bizonyos helyzetek, problémák újra és újra megismétlődnek az életünkben.
- Lehet társadalmi nyomás hatására szeretnénk elvárásoknak megfelelni. Ezek az elvárások néha ellentmondhatnak az egyén saját vágyainak vagy értékeinek, és így megakadályozhatják az önmegvalósítást. A társadalmi nyomás vagy elutasítás félelme is befolyásolhatja az embert, hogy visszafogja önmagát.
- Az, amit meg kell tennünk, hogy elérjük a célunkat komfortzónán kívül van és erősebb az, hogy félünk változtatni, ragaszkodunk a megszokotthoz és a rutinokhoz. A változás bizonytalanságot és kihívásokat hozhat magával, ami sokak számára félelmetes lehet.
- A halogatás is komoly akadály lehet az önmegvalósításban, amikor nem tesszük meg az első lépéseket, vagy ha nehézségbe ütközünk lefagyunk és nem tudjuk elérni a célunkat. Ez lehet egy önszabotázsos viselkedési minta.
- Néha az önmegvalósítás folyamata külső tényezők miatt akadályoztatva van. Ez lehet pénzhiány, időhiány, korlátozott erőforrások vagy a megfelelő támogatás, mint például a barátok, a mentorok vagy a támogató közösségek. Hiányukban az egyénnek nehézségei lehetnek a motiváció fenntartásával és a kitartással.
Fontos, hogy tudatosítsuk ezeket az akadályokat és dolgozzunk rajtuk, hogy képesek legyünk átlépni rajtuk és elérni a kitűzött célokat.