Hogyan változtass életmódot?

Moving room

A szemünk világa

Október a látás hónapja

2019. október 28. - Csányi Zsófia

Már 2008 óta nevezhetjük az októbert a látás hónapjának. Ez az egész Európában tartó akciós kezdeményezés, melynek a célja, hogy felhívja a figyelmet a rendszeres látásvizsgálat elvégeztetésére.

Világszerte az emberek több mint felének szükséges valamilyen látáskorrekció. Magyarországon 1,5 millióan nem látnak jól és nem is vettek részt szemvizsgálaton.

Hazánkban is számos optikában díjmentesen van lehetőség megvizsgáltatni a szemed. Az ingyenes látásellenőrzés mellett, szaktanácsadással és akcióval várják az érdeklődőket.

Egy látásvizsgálat azonban nemcsak a szembetegségek felismerésében segít, hanem a szűrés alapján a cukorbetegség vagy a magas vérnyomás jelei is felfedezhetők, és a szemész, szakorvoshoz irányíthat tovább.

A manapság már ismert szembetegségek, mint például a szemszárazság, időskori makuladegeneráció (szemfenék meszesedés) mellett a digitális eszközök által kibocsátott kék fény okozza a legnagyobb problémát a szemnek. Ezt abszolút nem vesszük komolyan, pedig hosszútávon nem egészséges a szemnek ez a hatás, hiszen akadály nélkül bejut a szembe, egészen a retináig.

eye-4559763_1280.jpg

Mi a kék fény?

A digitális készülékek (TV, Tablet, Laptop, Okostelefon) megváltoztatják vizuális szokásainkat és szemünk is másképp lesz terhelve. Ugye aki használja ezeket az eszközöket, gyakran panaszkodik szemszárazságra, szemirritációra, fejfájásra, homályos látásra, vörösszemre. Kialakulhat a számítógépes-látás szindróma is, ami az előző tünetek mellett, a hát, váll és nyaki fájdalmak is megjelennek, valamint koncentrációs zavar és agyunkat érintő problémák is idesorolhatók. Továbbá a kék fény az alvási ciklust szabályozó melatonin termelést is befolyásolja. Álmatlanság gyötörhet bennünket, ha lefekvés előtt még nyomkodjuk a telefonunkat, mert a kék fény hatására csökken a melatonin termelődése a szervezetben. A szakemberek szerint a közvetlen kék fény károsítja a retinát és elősegíti az időskori makula degeneráció kialakulását.

A digitális eszközök használata közben általában mereven tekintünk a képernyőre, sokszor elfelejtünk pislogni is, amely viszont szükséges lenne a szem egészsége miatt. Így nagyon hamar kialakulhat szemszárazság. Erre használhatunk műkönnyet, de érdemes előbb tájékozódni a készítményekről, valamint szemész szakorvossal konzultálni, hiszen nem mindegy milyen mennyiségű és minőségű a szemszárazság. A két típus egymástól eltérő műkönnyet igényel.

Érdekes tény, hogy míg nyáron védekezünk a nap káros UV-sugarai ellen napszemüveggel, naptejjel, addig mennyire nem vesszük komolyan a káros hatású kék fényt.

people-2605526_1280.jpg

Tudtad?!

„Kevesebb könnyet termelnek a nők, a világos bőrű, szőke hajú, kék szemű emberek.” (1)

Gondot okozhat az éleslátás hiánya is, fejfájást okozhat vagy rossz lehet a közérzetünk. Az éleslátás egy olyan életminőséget befolyásoló szükséglet, amely egyben lehetőség is, hogy teljesebb életet élhetünk. Egy jó lencse hozzásegít a pontos munkavégzéshez, a közlekedésben való felelősségteljes részvételhez.

A szem felépítéséről:

A különböző érzékszerveink közül a külvilágból jövő információk 80%-át a szemen keresztül fogjuk fel, a maradék 20%-ot a többi érzékszervünkön keresztül érzékeljük.

A szem úgy érzékeli a külvilágot, hogy a környezeti objektumokról származó fénysugarak érzékelésére szolgál. Ezek származhatnak közvetlenül az adott tárgyról, vagy arról visszaverődve. A szem az optikai rendszerével leképezi a tárgyak alakját és térbeli helyzetét, valamint színét. Ez eljut a központi idegrendszerbe és az agy feldolgozza, majd ezek után tudatosul az adott személy számára.

Az emberi szem két millió alkotóelemből áll. A külső részről a szemhéj védi a szemet, a szemfehérje és a szaruhártya lefedi és megóvja a szem belső szemlencsét. A könnyréteg segít a szaruhártyának, hogy oxigénhez jusson. A szivárványhártya, amellett, hogy a szem színét határozza meg, a szembe érkező fény mennyiségét csökkenti a pupilla tágulásával, illetve összehúzódásával. A belépő fénysugarak áthaladnak az üvegtesten és a recehártyára (retina) fókuszálódnak, majd a központi idegrendszer segítségével alakul ki a kép.

Tudtad?!

Az ázsiai országokban, mint Szingapúrban, Kínában a fiatalok 80%-a rövidlátó, de már a nyugati társadalmakban is egyre gyakoribb.

Ennek oka, hogy a szemünket a modern világunkban nem használjuk megfelelően, a közelre és távolra nézés folyamatos változása elmarad. Ennek javítása érdekében érdemes szemtornát végezni - közelre távolra fókuszálni - kültéri játékokat, sportokat űzni, mert ekkor több inger éri a szemünket, a fókuszt folyamatosan tudjuk változtatni és több mozgó elemmel találkozhatunk.

Táplálkozásunkkal is segíthetjük szemünk világát megőrizni, a C- és E- vitaminokat, béta-karotint, cinket, omega-3 zsírsavakat, luteint és zeaxantint tartalmazó étrend megelőzi az életkorral összefüggő szembetegségek kialakulását. Utóbbiakat tartalmazza a tojás sárgája, kukorica, kiwi, a szőlő, a spenót és a cukkini. Továbbá javíthatja látásunkat a dohányzás feladása, a rendszeres sport és a kiegyensúlyozott vércukorszint. Ezért érdemes kiiktatni a cukrot az étrendünkből.

Forrás:

https://latashonapja.hu/

https://kekfenymenteseletet.hu/

(1) https://eletforma.hu/test-es-lelek/csak-ovatosan-a-mukonnyekkel-2/

https://hu.wikipedia.org/wiki/Emberi_szem

https://coopervision.hu/latasgondozas-es-az-egeszseges-szemek/hogy-m%C5%B1k%C3%B6dik-l%C3%A1t%C3%A1s

https://www.hazipatika.com/eletmod/veszelyben/cikkek/a_kek_feny_karos_hatasai/20181220134358?autorefreshed=1

https://www.hazipatika.com/napi_egeszseg/latas/cikkek/13_dolog_amit_a_szem_elarul_az_egeszsegrol/20170307141424

A bejegyzés trackback címe:

https://movingroom.blog.hu/api/trackback/id/tr4915269168

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása