Egy nagyon kedves ismerősömnél ettem szójából készült rakott zöldbabot és nagyon finom volt. Én ennek a brokkolis változatát készítettem el. Ennek a recepjét, egy következő blog bejegyzésbe fogom megosztani.
Nézzük is mit kell tudnunk a szójáról.
Távol-keleten terjedt el először és ma is meghatározó eleme az Ázsiai konyhának.
A szója, ami nem más mint szójabab, a növényi alapú táplálkozást követőknek, diétázóknak és fogyni vágyóknak a hús helyett kiválóan alkalmas táplálék. A vegetáriánusok számára a legfontosabb fehérjeforrás.
Több élelmiszerben használják adalékként, ízesítésként. Cél a térfogatnövelés, a főzési veszteség csökkenés, de fontos a fehérjetartalom biztosítása is.
Magas a B-vitamin tartalma, és megtalálható benne a szelén, folsav, kalcium. Ásványi anyagtartalma is jelentős, magnézium, mangán, vas, cink is található benne.
Ami fontos, hogy nincs benne koleszterin és alacsony a kalóriatartalma!
Mi készülhet szójából:
-Tofu
- Szójatészta
- Szójaszósz
- Szójatej
- Szójajoghurt
- Szójacsíra
- Szójaolaj
A szója tehát a húsokkal szinte egyenértékű fehérjét tartalmaz és még fitoösztrogének is megtalálhatók benne. Ez utóbbinak a felépítése hasonló a nemi hormonokéhoz. Ha nagy mennyiségű szóját fogyasztunk, az bizony befolyásolhatja a hormonháztartásunkat. Érdemes figyelni arra, hogy a csecsemők és kisgyermekek esetében, hogy keveset vigyenek be a szervezetükbe, hiszen nekik még a hormonháztartása kialakulatlan.
Pozitív, hogy a daganatok ellen segítik a test védekezőképességét, csontritkulás esetén is jól használható. Jó hatással van a nőknél a változókori tünetekre.