Az alvás minősége meghatározza a következő napunkat, de összességében az egész életünket is, gondolok itt a különböző életterületekre, környezetünkre, kapcsolatainkra. Fontos, hogy kipihent legyél a feladataid elvégzéséhez, hogy azután ne kidőlj otthon, mint egy zsák krumpli, hanem még legyen időd élvezni az életet, családdal, barátokkal lenni. És mennyi alvásra van szükségünk? Ez változó. Van, akinek elég 5-6 óra, van, akinek a 7-8 óra is kevés. A lényeg, hogy kipihentem ébredjünk.
A megfelelő minőségű alváshoz hozzásegít a megnövekedett melatonin hormon-szint is. A melatonin hat a testhőmérsékletre és álmosságot is okoz, termelése a fényviszonyokhoz alkalmazkodik. Ahogy sötétbe kerülünk – a természetes fényviszonyoknak köszönhetően – néhány percen belül megkezdődik a melatonin termelése a szervezetben. A melatonin termelés az ún. cirkadián ritmus motorja.
Az egészséget is befolyásolja. Nem is csoda, különben nem került volna a blogra :D
Például ha valaki nem jól alszik, alváshiánya van, az növelheti a stresszt. A szervezet ingerküszöbe már alacsonyabban van és érzékenyebbé válik az őt érő külső ingerekre. Ekkor megemelkedik a vérnyomás is és a stresszhormon termelődése beindul. Ezáltal növekszik a szívinfarktus és az agyvérzés kialakulásának kockázata is.
Egészségfejlesztési szakemberként, amit még nagyon fontosnak tartok, hogy az alvás hiány túlsúlyhoz is vezethet, mert hatással van a szervezet hormonháztartására, például olyan hormonokra, amelyek az étvágyért felelősek.
Azonban mit tehetünk mi magunk annak érdekében, hogy pihentető minőségű alvásban legyen részünk?
- Használjunk néhány csepp illóolajat akár egy meleg fürdő közben vagy elalvás előtt aromalámpába csepegtetve.
- Kerüljük a kék fény – laptop, tablet, telefon – használatát 1 órával lefekvés előtt. Ezeknek az eszközöknek a használata helyett olvassunk!
- Ha szeretünk este még mozogni, figyeljünk rá, hogy legyen a mozgás és a lefekvés között több mint 4 óra. Az energikusabb mozgás helyett válasszunk olyat, amely hozzájárul az elme és a test lecsendesítéséhez, a napi stressz levezetéséhez. Ilyen pl. a bodyART, stretching, gerinctorna, gerincjóga, relaxáció, tai chi, chi kung.
- Érdemes figyelni, hogy ne teli gyomorral feküdjünk le aludni. Kerüljük a cukros, koffeintartalmú, élénkítő hatású élelmiszereket!
- Légzéstechnika elsajátításával is hozzájárulhatunk a pihentető alvásához.