A kedélyállapotunk önmagában befolyásolja az egészségünket és azt is, hogy érezzük magunkat a bőrünkben. Arról már sokat hallottunk és tudjuk, hogy a negatív stresszt nem csak külső fizikai hatás válthatja ki, hanem belső érzelmi állapotból is adódhat. Ezek hozzájárulnak sok betegség kialakulásához. Azonban arra is érdemes odafigyelni, hogy a pozitív érzelmi állapot egészségesebbé teheti a szervezetet. Pozitív érzelmi állapot például: boldogság, öröm, elégedettség, pozitív várakozás, a jövőbe vetett hit. Ezek az érzések kiszélesítik az adott személy gondolati-, és viselkedésbeli skáláját és arra késztetnek, hogy a belső erőforrásaira alapozzon (fizikai, intellektuális, társas és pszichológiai erőforrások). A gondolkodás módunkat is befolyásolja, kreatív, ingetratív és nyitottabb az információkra és hatékonyabb a feladatok teljesítésében.
„Sonja Lyubomirsky boldogságkutató értelmezése szerint például a boldogság a jóllét, a derű, a megelégedettség érzése és az élet értelmének megélése.” Ilyen állapot a flow-élmény is, amely Csíkszentmihályi Mihály pszichológus szerint olyan lelki állapot, amelyben az örömteli és magával ragadó belefeledkezés a jóllét szintjének emelkedését eredményezi. Ezek a pozitív érzések a fizikai betegségek visszahúzódásához is hozzájárulhatnak és mellékhatásként nyugtatják a szervezetet. Sőt, ha nekünk jó kedvünk van, más a kisugárzásunk, az hatással van a környezetünkre is!
Merjünk mosolyogni, boldognak lenni, mert a pozitív érzelmek kitágítják a gondolkodás módunkat és cselekvésre késztetnek, nyitottak leszünk a világra és a többi emberrel való kapcsolódásra.
Forrás:
https://szimpatika.hu/cikkek/3395/lelkiallapot_es_betegsegek
https://egeszsegvonal.gov.hu/maradj-egeszseges/boldogsag-es-egeszseg.html
https://egeszsegter.hu/cikk/961/pozitiv-erzelmek-hatasa-szervezetedre#gsc.tab=0
https://szivkoherencia.hu/az-erzelmeink-kemiai-hatasa-testunkre-2/